Dowiedz się, jak zapisy studium wpływają na sytuację prawną właściciela nieruchomości
Czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, jako dokument niebędący prawem miejscowym, może wpływać na indywidualną sytuację prawną dysponenta nieruchomości? Z jakich środków obrony swoich praw może skorzystać właściciel gruntu i jakich argumentów może używać, aby były one skuteczne? Na te podstawowe pytania dotyczące charakteru prawnego studium znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym artykule. »
Jak wygląda kwestia wynagrodzenia za czynności biegłego sądowego w postępowaniu cywilnym
Biegły sądowy jest osobą posiadającą specjalistyczną wiedzę co do faktów podlegających w postępowaniu sądowym dowodzeniu, a także – jak wskazuje się w doktrynie – odpowiednią praktykę zawodową, która pozwala mu bazować nie tylko na wiedzy, ale także i na doświadczeniu życiowym i zawodowym. Dotyczy to oczywiście także rzeczoznawców majątkowych, którzy w takim charakterze biorą udział w prowadzonych postępowaniach. »
Dowiedz się, w jakich sytuacjach można zakwestionować sporządzony operat szacunkowy
Wartość nieruchomości ma znaczenie w wielu przypadkach, chociażby przy ustalaniu opłaty planistycznej. W takich przypadkach uprawnieni rzeczoznawcy majątkowi sporządzają operat szacunkowy, wskazujący na to, ile nieruchomość jest warta a także jak zmieniła się jej wartość. Co jednak można zrobić w sytuacji, gdy rzetelność operatu budzi wątpliwości? »
Jaki jest zakres oceny operatu szacunkowego przez organ administracyjny
Składy sądów administracyjnych nie wypracowały dotąd jednolitych zasad określających zakres oceny sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego, dokonywanej przez organ administracyjny. Z jednej strony formułowany jest pogląd, wedle którego ocena ta ma charakter formalny w zakresie sporządzenia i podpisania przez osobę uprawnioną oraz elementów treści, które zapewniają wartość dowodową temu dokumentowi. Obecne jest jednak również stanowisko odmienne, zgodnie z którym ocena operatu dotyczy nie tylko sposobu sporządzenia, ale również szacowanej nieruchomości. Rozbieżność ta ma istotne znaczenie dla zakresu kwestionowania przez strony postępowania rozstrzygnięcia wydanego na skutek uwzględnienia w postępowaniu dowodowym operatu szacunkowego sporządzonego na skutek zlecenia organu. »
Zaświadczenie o samodzielności lokalu – czy możliwa jest legalizacja samowoli budowlanej
Zaświadczenie o samodzielności lokalu jest dokumentem potwierdzającym, że lokal spełnia wymogi ustawy o własności lokali i może być samodzielnym lokalem mieszkalnym lub niemieszkalnym. W przypadku lokali mieszkalnych czy usługowych w nowo realizowanych inwestycjach procedura uzyskania zaświadczenia jest stosunkowo prosta. Sytuacja komplikuje się w przypadku adaptacji strychów, w starych kamienicach czy zmianach w lokalach, które już mają zaświadczenie o samodzielności. Jak zatem wygląda ta procedura w różnych przypadkach? »
Błędy przy podziałach nieruchomości ograniczają procesy inwestycyjne
Podziały nieruchomości odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu przestrzeni oraz realizacji zamierzeń inwestycyjnych. Za przysłowiowym „postawieniem kreski na mapie” wiążą się skomplikowane i długotrwałe procedury administracyjne. W zależności od rodzaju nieruchomości, celu podziału oraz istnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dobieramy odpowiednią i zarazem najszybszą procedurę przeprowadzenia podziału nieruchomości. Ile trwa podział nieruchomości w teorii a ile w praktyce? Kto i w jakich przypadkach może wstrzymać podział nieruchomości? Jak błędy na etapie podziału mogą ograniczyć proces inwestycyjny? »
Jak prawidłowo ustalać granice wycenianej nieruchomości
Dla każdego z nas granica nieruchomości kojarzy się z linią przedstawioną na mapie z urzędu. Mając w dłoni z reguły mapę ewidencji gruntów i budynków lub mapę zasadniczą uważamy, że wszystko, co jest tam wkreślone odzwierciedla prawidłowy stan na gruncie. Niestety nie zawsze tak jest. Sprawdź, co musisz, zatem wiedzieć na temat granic nieruchomości. »
Najem okazjonalny. Wszystko, co rzeczoznawca majątkowy powinien wiedzieć o umowie
Przepisy o najmie okazjonalnym, zasadniczo zwiększające uprawnienia właścicieli, wpływają na wartość nieruchomości. Ma to ogromne znaczenie dla rzeczoznawców majątkowych. Umowa najmu okazjonalnego bardzo różni się od zwykłej umowy najmu. Warto zatem wiedzieć, jakie elementy powinna zawierać. W artykule tym szczegółowo omawiamy przepisy w tym zakresie. »