Jakie są najczęściej spotykane błędy w operatach szacunkowych
Specjalnie dla naszych Czytelników przeprowadziliśmy wywiad z Panią Katarzyną Łuba, która od 4 lat jest dyrektorem Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Z tego wywiadu dowiemy się, jakie są najczęstsze błędy w operatach, które zostały zakwestionowane. »
Koronawirus (Covid-19) – Korespondencja z urzędem w czasach epidemii
Trwająca pandemia koronawirusa zmusiła organy administracji publicznej do przedsięwzięcia nadzwyczajnych środków ostrożności. W większości przypadków zamknięto urzędy dla interesantów. Co zrobić w sytuacji, kiedy z racji swojego zawodu potrzebujemy załatwić pilną sprawę w urzędzie? »
Poznaj warunki zakwestionowania operatu szacunkowego przez stronę
W orzecznictwie sądów administracyjnych zgodnie przyjmuje się, że w sytuacji, kiedy strona kwestionuje operat szacunkowy sporządzony w sprawie przez rzeczoznawcę majątkowego, to dla skuteczności swego stanowiska powinna przedstawić bądź kontroperat dotyczący tej samej nieruchomości, sporządzony przez osobę dysponującą stosownymi kwalifikacjami, bądź też racjonalnie uzasadnione zasadami wiedzy merytoryczne argumenty. Strona może też skorzystać z możliwości oceny operatu przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych. W każdym z tych przypadków to na stronie spoczywa ciężar wykazania nieprawidłowości sporządzonego w sprawie operatu, nie można bowiem oczekiwać, iż organ będzie każdorazowo weryfikował operat zakwestionowany przez niezadowoloną stronę. »
Sprawdź, czy rzeczoznawca dalej może bezpiecznie skanować dowody
Marcin Sarna, radca prawny Nieco ponad pół roku temu weszła w życie ustawa o dokumentach publicznych, która wzbudziła niemałe zamieszanie wśród pracodawców. Pojawiły się głosy o bezwzględnym zakazie kopiowania dowodów osobistych pod sankcją kary pozbawienia wolności a także postulaty, aby pracodawcy usunęli wszystkie kopie dowodów znajdujące się obecnie w ich posiadaniu. Te obiegowe opinie nie mają jednak pokrycia w przepisach. »
Sprawdź, jakie są praktyczne konsekwencje epidemii koronawirusa w zakresie najmów lokali
W związku z rozpowszechnianiem się w Polsce wirusa SARS-CoV-2 (koronawirusa) oraz wejściem w życie przepisów związanych z tą kryzysową sytuacją, pojawiają się liczne pytania i wątpliwości dotyczące wzajemnych relacji wynajmujących i najemców lokali użytkowych zarówno tych zlokalizowanych w galeriach handlowych jak i pozostałych w szczególności tzw. wolnostojących. W tym artykule Czytelnik znajdzie odpowiedź na wiele z nich. »
Uwaga! Ograniczenia związane z epidemią pozbawiły rzeczoznawców możliwości wykonywania zawodu
Do zadań rzeczoznawcy majątkowego należą m.in. czynności bardzo istotne dla obrotu gospodarczego: wycena nieruchomości jako środków trwałych, wycena nieruchomości zaliczonych do inwestycji czy ekspertyzy dotyczące bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości. Niestety nałożone ograniczenia związane z epidemią, w znacznym stopniu utrudniły, bądź nawet uniemożliwiły wykonywanie tych czynności. »