Czy wzrost wartości nieruchomości spowodowanej podziałem ewidencyjnym wymaga opinii rzeczoznawcy
Wzrost wartości nieruchomości spowodowany podziałem ewidencyjnym musi być potwierdzony stosowną opinią rzeczoznawcy majątkowego, która dla wyceny najbardziej prawdopodobnej wartości powinna przyjmować ceny nieruchomości podobnych. Szczegółowe warunki sporządzania operatu szacunkowego określa rozporządzenie Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. »
Dowiedz się, jak zapisy studium wpływają na sytuację prawną właściciela nieruchomości
Czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, jako dokument niebędący prawem miejscowym, może wpływać na indywidualną sytuację prawną dysponenta nieruchomości? Z jakich środków obrony swoich praw może skorzystać właściciel gruntu i jakich argumentów może używać, aby były one skuteczne? Na te podstawowe pytania dotyczące charakteru prawnego studium znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym artykule. »
Jak wygląda kwestia wynagrodzenia za czynności biegłego sądowego w postępowaniu cywilnym
Biegły sądowy jest osobą posiadającą specjalistyczną wiedzę co do faktów podlegających w postępowaniu sądowym dowodzeniu, a także – jak wskazuje się w doktrynie – odpowiednią praktykę zawodową, która pozwala mu bazować nie tylko na wiedzy, ale także i na doświadczeniu życiowym i zawodowym. Dotyczy to oczywiście także rzeczoznawców majątkowych, którzy w takim charakterze biorą udział w prowadzonych postępowaniach. »
Zabezpieczenie danych osobowych przez rzeczoznawcę jako administratora
Rzeczoznawca przetwarza w toku swojej działalności dane osobowe m.in. klientów czy dostawców usług i towarów. Administrowanie danymi osobowymi, zwłaszcza (ale nie tylko) w systemach informatycznych, rodzi z kolei obowiązek właściwego ich zabezpieczania. »