Zapraszamy do udziału w powtórzonym szkoleniu online – szansa dla osób, które nie zdążyły wziąć udziału w grudniu
Podczas łączonego szkolenia poznasz istotne zmiany w prawie zamówień publicznych z punktu widzenia wykonawcy – zmiany wchodzą 1 stycznia 2021 r. więc jest dużo czasu, żeby się do nich przygotować. Ponadto prowadząca wyjaśni, jakie są szczegółowe prawa i obowiązki rzeczoznawców majątkowych jako biegłych sądowych. Łącznie 180 minut fachowej wiedzy, dzięki której zyskasz 2 punkty doskonalenia zawodowego – link do zapisu w artykule po zalogowaniu. »
Błędy przy podziałach nieruchomości ograniczają procesy inwestycyjne
Podziały nieruchomości odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu przestrzeni oraz realizacji zamierzeń inwestycyjnych. Za przysłowiowym „postawieniem kreski na mapie” wiążą się skomplikowane i długotrwałe procedury administracyjne. W zależności od rodzaju nieruchomości, celu podziału oraz istnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dobieramy odpowiednią i zarazem najszybszą procedurę przeprowadzenia podziału nieruchomości. Ile trwa podział nieruchomości w teorii a ile w praktyce? Kto i w jakich przypadkach może wstrzymać podział nieruchomości? Jak błędy na etapie podziału mogą ograniczyć proces inwestycyjny? »
Jak prawidłowo ustalać granice wycenianej nieruchomości
Dla każdego z nas granica nieruchomości kojarzy się z linią przedstawioną na mapie z urzędu. Mając w dłoni z reguły mapę ewidencji gruntów i budynków lub mapę zasadniczą uważamy, że wszystko, co jest tam wkreślone odzwierciedla prawidłowy stan na gruncie. Niestety nie zawsze tak jest. Sprawdź, co musisz, zatem wiedzieć na temat granic nieruchomości. »
Już obowiązują nowe zasady wycen nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego
W dniu 4 grudnia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Potrzeba opracowania zmian w rozporządzeniu związana była z przyjęciem przez Radę Ministrów dokumentu rządowego pt.: „Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”. »
Już wkrótce więcej praw dla rzeczoznawcy nabywającego towary i usługi od innych przedsiębiorców
Rzeczoznawcy majątkowi, którzy prowadzą swoje biura w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, mogą od 1 czerwca 2020 r. liczyć na więcej praw w relacji z innymi przedsiębiorcami, od których nabywają towary i usługi. Wtedy też wejdą w życie przepisy zrównujące w niektórych przypadkach ich pozycję z pozycją konsumenta. »
Zobacz, jakie są praktyczne zasady obliczania powierzchni użytkowej
Różne akty prawne posługują się różnymi definicjami i sposobami obliczania powierzchni użytkowej. Dotyczy to w szczególności obliczeń dokonywanych na potrzeby projektu budowlanego oraz ewidencji gruntów i budynków. W artykule wskazuję na czym polega różnica pomiędzy tymi definicjami oraz którą z nich należy stosować w poszczególnych przypadkach. »