Sprawdź, czy rzeczoznawca dalej może bezpiecznie skanować dowody
Marcin Sarna, radca prawny Nieco ponad pół roku temu weszła w życie ustawa o dokumentach publicznych, która wzbudziła niemałe zamieszanie wśród pracodawców. Pojawiły się głosy o bezwzględnym zakazie kopiowania dowodów osobistych pod sankcją kary pozbawienia wolności a także postulaty, aby pracodawcy usunęli wszystkie kopie dowodów znajdujące się obecnie w ich posiadaniu. Te obiegowe opinie nie mają jednak pokrycia w przepisach. »
Jak poprawnie liczyć powierzchnię lokalu mieszkalnego, handlowego i usługowego na sprzedaż
Na prośbę jednego z największych deweloperów wyliczyłem, że powierzchnia pod ścianami działowymi w przypadku jego inwestycji to dodatkowe 34 mln zł. Logiczne jest, że deweloperom zależy na zaliczaniu tych powierzchni do sprzedaży. Jednak czy do powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, biurowych i handlowych (nowe lokale budowane przez deweloperów) można wliczyć powierzchnię pod istniejącymi w dniu pomiaru ścianami działowymi (ściany murowane z cegły, bloczka, silki, ściany z karton-gipsu) tj. elementami nie stanowiącymi konstrukcji budynku w rozumieniu architektonicznym (konstrukcyjnym)? »
Sprawdź, czy stan nieruchomości ma wpływ dla wyceny w procedurze aktualizacji użytkowania wieczystego
Trzeba pamiętać, że cel na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, ma decydujące znaczenie nie tylko dla ustalenia, czy umowa wykonywana jest prawidłowo (zwłaszcza w kontekście uprawnienia właściciela nieruchomości do żądania rozwiązania umowy), ale także dla dokonywania wyceny nieruchomości na potrzeby postępowania w sprawie o aktualizację opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Nadto okazuje się, że przy takiej wycenie konieczne jest ustalenie obok celu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, także stanu nieruchomości. »
Udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej – opłata adiacencka
Gmina może pobierać opłatę adiacencką w każdym przypadku, gdy w wyniku budowy urządzeń infrastruktury technicznej (drogi, wodociągu lub sieci gazowej) wzrasta wartość nieruchomości. Opłata ta jest pobierana jako procent tego wzrostu wartości. »
Jakie dokumenty pozwalają wykazać prawo własności nieruchomości
Jednym z ważniejszych dokumentów w procesie inwestycyjnym, jest oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W niektórych przypadkach może jednak okazać się ono niewystarczające i wtedy inwestor będzie zmuszony do przedłożenia dowodów potwierdzających, że prawo to posiada. W tym artykule przedstawiamy dokumenty, za pomocą których można wykazać prawa własności nieruchomości, samodzielnego lokalu oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. »
Zobacz, jakie są praktyczne zasady obliczania powierzchni użytkowej
Różne akty prawne posługują się różnymi definicjami i sposobami obliczania powierzchni użytkowej. Dotyczy to w szczególności obliczeń dokonywanych na potrzeby projektu budowlanego oraz ewidencji gruntów i budynków. W artykule wskazuję na czym polega różnica pomiędzy tymi definicjami oraz którą z nich należy stosować w poszczególnych przypadkach. »
Czy norma TEGoVA to standard dla rzeczoznawców czy norma do celów najmu
TEGoVA jest drugą po BOMA najczęściej stosowaną w Polsce normą związaną z pomiarami powierzchni, wykorzystywanymi do celów najmu. Firmy, które ją stosowały po wyjaśnieniu strategii zarządzania powierzchniami najmu, zmieniają zazwyczaj normę TEGoVA na ANSI BOMA, ponieważ jest bardziej szczegółową i lepiej prezentuje wyniki pomiarów. Jednak istnieją na rynku firmy, które mimo wszystko zostają przy normie TEGOVA, co wynika z przyjętej polityki czy utartej procedury wynajmu powierzchni normą TEGoVA. A czy jest ona w ogóle dedykowana do celów najmu? »